2011. március 27., vasárnap

Parlamenti viszonyok

Az ellenzék jó ideje sikertelenül próbálkozott azzal, hogy rávegye a kormányt bizonyos adatok - például a vállalati adó csökkentésének várható hatásai - nyilvánosságra hozására. Pénteken aztán betelt a pohár és a bizalmi szavazáson 156 : 145 arányban elbukott Stephen Harper konzervatív kormánya.

Szombaton a főkormányzó is rábólintott a döntésre, azaz a parlament feloszlatására. Az új választások május másodikán lesznek, addig meglehetősen durva kampányra van kilátás.

A szópárbaj máris megkezdődött. Harper kijelentette: az ellenzék kierőszakolt egy olyan választást, amihez az országnak semmi kedve és amire a gazdaságnak semmi szüksége. Amire szüksége lenne, az egy stabil, többségi kormány, de szavai szerint az ellenzéki pártok azt tervezik, hogy koalícióra lépnek, ha pártja nem szerzi meg a szavazatok többségét.

Ignatieff, a liberális párt vezetője azonnal közleményt adott ki, melyben leszögezte, hogy nem áll szándékában koalícióra lépni senkivel, szabad visszautat biztosít Harpernek, ha a konzervatívok bármilyen arányban megnyerik a küszöbön álló választásokat.

A 308 tagú kanadai parlamentben (pontosabban annak alsóházában) az abszolút többséghez 155 szavazat kellene, de előrejelzések szerint erre egyik pártnak sincs esélye. A most feloszlatott parlamentben 143 konzervatív és 77 liberális ült, a Bloc Quebecois 47, az NDP 36 mandátummal rendelkezett és két független képviselő mellett 3 hely üres volt. Mivel nagyjából hét év alatt ez lesz immár a negyedik alkalom, hogy a kanadaiaknak az urnákhoz kell járulni ( a legutóbb 2008 októberében), könnyen elképzelhető, mekkora lelkesedéssel várják a májusi voksolást.



2011. március 23., szerda

Kanadai hősök 4.



A Discovery űrsikló fedélzetén 1992. január 22-től 30-ig egy kanadai orvos is dolgozott. Ennek az űrutazásnak a tudományos feladatai közé tartozott a súlytalanság (azaz a mikrogravitáció) emberi idegrendszerre gyakorolt hatásának vizsgálata. Dr. Bondar ezért került be a csapatba és lett az első ideggyógyász és mellesleg az első kanadai nő, aki földkörüli pályán megkerülhette a földet, nem egyszer, hanem pontosan 129-szer.

Roberta Lynn Bondar 1945-ben született Sault Ste-Marie-ben. Vonzalma a természettudományok iránt korán megmutatkozik, ezért édesapja laboratóriumot épít számára, hogy kedvére kísérletezhessen. Meglehetősen nyughatatlan természet és rendkivül szerteágazó érdeklődés jellemzi. Földön, vízen, levegőben keresi a kalandokat: búvárkodik, repül léggömbön és ejtőernyővel, előbb tanul meg repülőgépet vezetni, mint autót, imád kerékpározni és görkorcsolyázni. Első diplomáját a Guelph-i Egyetemen szerzi meg, és folyamatosan halad előre egyre magasabb tudományos fokozatok felé. Majd 1983 decemberében bekerül az első kanadai űrhajóscsoportba, hogy a hosszú kiképzés után eljusson az űrbe. Visszatérte után kutatóként dolgozik tovább.

A tudományos munka mellett hódol régi szenvedélyének, a fényképezésnek. Képei múzeumokban éppúgy megtalálhatók, mint magángyűjteményekben, és könyvei is megjelennek.

Megkapta a Kanadai érdemrend tiszti fokozatát ( Officer of the Order of Canada) , de tevékenységét hazája nemcsak állami kitüntetéssel ismerte el: nem is egy, hanem öt iskola viseli a nevét.

2011. március 9., szerda

A legjobb hely a világon


Idén újra Vancouver lett a legélhetőbb város a világon - az Economist folyóirat szerint. És még két kanadai versenyző jutott az első tízbe: Toronto (4) és Calgary (5). Ha ebből arra következtetnénk, hogy Kanada a leginkább irigylésre méltó ország, akkor tévedünk, mert Ausztrália a győztes ebből a szempontból, négy befutóval: Melbourne (2), Sydney (7), Perth és Adelaide (holtversenyben 8).

140 várost rangsoroltak az ítészek, akik a döntést sokféle tényező figyelembevételével hozták. Összesen 30 mutatót vizsgáltak, öt nagy kategórián belül: politikai stabilitás, egészségügy, kultúra és környezet, oktatás, infrastruktúra. Ezek között van olyan, ami adott, azaz nem változtatható meg, például az éghajlat, de a legtöbb gondos munkával, pénzzel és odafigyeléssel fejleszthető. Száz pont járt az ideális és egy az elviselhetetlen viszonyokért.

Vancouver idén és tavaly is 98 százalékot teljesített. De mit tud, hogy immár öt éve folyamatosan e lista tetején áll?

Gyönyörű a táj, magas hegyek övezik, ott az óceán és az éghajlat is kellemes.
A nyár meleg és napos, a tél enyhe (Kanadában ez nagy szó!). Minden zöld, a város tele van szépséges parkokkal. Fontos a környezetvédelem és a tiszta környezet miatt magas a várható élettartam. Virágzó a gazdaság. Sok felsőoktatási intézménye közül a Brit Kolumbiai Egyetem Kanada második legjobb egyeteme. Fejlett a közlekedési hálózat, és nincs még egy olyan kanadai nagyváros, ahol több kerékpárost és gyalogost látni az utakon. Magas az életszínvonal (és a megélhetési költségek is). Az emberek barátságosak és nagyon sok náció él békésen egymás mellett (a lakosság 52 %-ának nem angol az anyanyelve!)

De, sajnos, nincsen rózsa tövis nélkül: az egyetlen negatívum, amire az Economist is felhívja a figyelmet, a bűnözés, főként a betörések magas száma.